Hatay

 

Habib-i Neccar Camii

 

Habib-i Neccar M.S. 40 yıllarda Antakya’da yaşamış olan Hz. İsa’nın havarilerine inanan ve bu uğurda canını veren bir Hristiyan marangozdur. Neccar’ın Arapça’daki kelime anlamı marangozdur. Hz. İsa’nın havarilerinden Yuhanna, Pavlos ve Şem’un‘a ait olduğu düşünülen mezarlar ve Habib-i Neccar mezarı  le birlikte içerisinde Hristiyanlara ait mezarların olduğu bir camidir Habib-I Neccar Camii. Müslümanlarca  da bir evliya olarak kabul edilen Habib-i Neccar için, caminin girişindeki yazıda, “Türkiye Diyanet Vakfı’nın ansiklopedisinde “Habib-I Neccar, İslami kaynaklara göre Kur’an-ı Kerim’de Yasin Süresi’nin 13-27 ayetlerinde kıssası anlatılan kişi” deniliyor.” ifadesi yer almaktadır.

Antakya’nın M.S. 636 yılında Hz. Öme\’in komutanlarından Ebu Ubeyde Bin Cerrah tarafından fethedilmesi ile birlikte inşa edilen Habib-i Neccar Camii, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde inşa edilen en eski camii olarak bilinmektedir.

Nerede: Antakya / Merkez

 

Aziz Petrus (St. Pierre) Kilisesi

 

Habib-i Neccar Dağı yakınındadır. Doğal bir mağara olup, eklemelerle kiliseye dönüştürülmüştür. İsa’nın 12 havarisinden biri olan St.Pierre; Antakya‘ ya M.S. 29-40 tarihleri arasında gelmiş ve Hıristiyanlığı yaymaya çalışmıştır. İlk dini toplantının yapıldığı bu kilisede cemaat ilk kez Hıristiyan adını almıştır ve bu yüzden St. Pierre Kilisesi Hıristiyanlığın ilk kilisesi olarak bilinir.
Mağara, M.S.XII-XIII. yüzyıllarda Haçlılar tarafından ön cephesine yapılan ilave inşaat ile gotik tarzda bir kilise şekline çevrilmiştir. Mağaranın tabanında tahrip olmuş bir şekilde M.S.4 ve 5. yüzyıllara ait mozaik kalıntısı vardır. Ayrıca bir altar, niş içinde mermer küçük St. Pierre’nin heykeli, kutsal sayılan su, saldırı esnasında cemaatin gizlice kaçmasına yarayan tünel bulunmaktadır.
1963 yılında Papa VI.Paul  tarafından Hıristiyanlar için Haç yeri ilan edilmiştir.
Her yıl 29 Haziran da Katolik Kilisesince burada bir ayin düzenlenmektedir.
Nerede: Antakya – Reyhanlı yolu 2. km’de

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi

Müze, 19. yy’da inşa edilen eski bir Antakya Evi’nin içinde bulunuyor;
anlayacağınız tarih mis gibi kokularla bezenmiş durumda.

Nerede: Antakya / Merkez

 

Demirköprü

Ortadoğu’yu Antakya’ya bağlayan tek geçiş yeri olan Demirköprü, adını verdiği Demirköprü Mahallesi’nde, Asi Nehri üzerine S çizecek şekilde kurulmuştur. 110 m uzunluğundaki Demirköprü aynı zamanda, Hitit köprüsü olarak da bilinir. Köprünün kıvrılan bölümünde bulunan iki adet taşma gözü ile değirmene su verilmektedir. Osmanlı dönemi eseri olan köprü, tamamen kesme taşlardan yapılmış olup, Antakya’da bulunan (yıkılmış durumdaki) Roma Köprüsü’nün benzeridir.

Nerede: Antakya / Demirköprü Köyü

Harbiye Şelalesi

Hatayın çağlayanlar bölgesi olan Harbiye, 8 km’lik bir yolla Antakya’ya bağlanır. Şelaleleri ve temiz havası ile ünlü olup, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği bir mesire yeridir. Platonun güneyinden fışkıran kaynaklar, şelaleler meydana getirdikten sonra Asi Nehri’ne karışırlar. Bu şelalelerin Antik çağdaki isimleri Kastalia, Pallas ve Saramanna’dır.

Nerede: Antakya / Harbiye

 

Titus Tüneli

 

Roma su mühendisliğinin en önemli tesislerinden biri tünel, Asi (Orantes) Irmağı’nın denize döküldüğü yerin biraz kuzeyinde, deniz kıyısında yer almaktadır. Tünelin bulunduğu alan, tarihte “Seleukeia” olarak tanınan antik bir kentin yakınındadır. Bu antik yerleşme yeri, Anadolu’da Seleukos i. Nikator (M.Ö. 301-281) tarafından kurulan çok sayıdaki şehirlerden biridir ve “Pieria Seleukeia”sı olarak tanınmaktadır. Pieria (Pereia), B. iskender’in ölümünden sonra Asi ırmağı bölgesine Makedonyalıların verdiği isimdir ve ayrıca Yunanistan’da efsanelere göre Orpheus’un ülkesi olarak tanınan bir bölgenin de adıdır.

Nerede: Samandağ / Çevlik

Uzun Çarşı

Hem anında yemelik, hem eve götürmelik envai çeşit yöresel lezzeti Uzun Çarşı içindeki dükkanlarda bulmak mümkün. Peynir çeşitleri, paket künefe, çökelek, kuru yemiş, pekmez ürünleri, reçeller, şeker sucuğu ve türevleri, doğal baharatlar, çaylar, defne sabunu ve bitkisel ürünler… Neye ihtiyacınız varsa, bu çarşıda.

Nerede: Antakya / Merkez

 

Hatay ile ilgili daha detaylı bilgi almak için: www.hatay.bel.tr